f
^

Concept

KAVRAM – CONCEPT 

Bellastock Istanbul; uluslar arası bir oluşumun sonucudur. Biz; tasarımcıların ve mimarların, gerçek ölçekte ve gerçek zamanda yani 1:1 olarak tecrübe kazanmasını hedefleyen bir topluluğuz. Biz aynı zamanda; günlük hayatta kullandığımız objelerin, geri-dönüşümünü sorgulayarak inşaat sektörünün ve geri dönüşümün; sorunları, nedenleri ve çözümleri hakkında çalışmalar yapmış uluslar arası bir topluluğuz.

Bellastock Istanbul is an association which aims at encouraging students to experiment collective works and projects on the scale 1:1. Our goal is to promote experimentation in architecture as a vector for an innovating and a learning process. Furthermore, we want to question the materials’ cycle by using common, standard, easy to handle and abundant material to raise issues such as recycling and construction economy. Bellastock Concept

FESTIVAL – FESTIVAL

Bellastock Istanbul, ana malzemesinde; öğrencilere gerçek ölçekli düşünmeyi aşılamak için kısa süreli festivaller yapan bir topluluktur. Bizler bunu Mimarlar Odası’nın ismi altında yapabiliriz. Yada herhangi bir “Dernek” çatısı altında. Bizler işbirliği konusunda kapısı sonuna kadar açık dinamik ve “Genç” insanlardan oluşan bir topluluğuz. Istanbul için hedeflediğimiz 3 günlük bir festivalde; her okuldan oluşan takımların öğrencileriyle, geri dönüşümde kullanılabilecek malzemeler ile kendi “Alan” larını yaratmalarıdır. Bu alanlar deneysel içerikli yerler olacaktır. Her takımın ürettiği farklı bir eser, yada alan olacaktır. Katılımcılar birbirleriyle ve kendileri olarak; kağıt üzerinde çizmekten öteye gidip o tasarımı yerinde bizzat inşa etmeleri doğrultusunda tecrübe paylaşacaklardır. Bu da Tasarımcıların “Realite” ile olan bağlarını güçlendiren bir eğitim süreci olarak görülmelidir.Festival’imizin zengin tarafı; bir bulamaçı andıracak kadar çok fazla kültür ve toplumdan insana sahip olmamızdır. Aynı zamanda bir çok profesyoneliteden insana da ev sahipliği yapacağız (Müzisyen, Marangoz, Fotoğrafçı vb.).

Our major tool to attract the students to build on a 1:1 scale is to organize a festival of ephemeral architecture which would gather all the architecture schools of Istanbul and others students. During three days, the students would build their own housing out of recycled materials and would be challenged to live inside their own architecture. The richness of the festival comes from the diversity of cultures and differents artistics happenings during thoses days. This is an experience open to everyone, who will inspire people by literally building and living the art.